Neler Var?

Olympus Fitness Gym Sitemize Hoş Geldiniz...

 

Olympus Fitness Gym  1995’ten beri faaliyette olan ve  2009`da  Maltepe merkezde yeni yerinde tamamen yenilenmiş olarak 450 metre karelik alanda hizmet vermektedir. Fitness-vücut geliştirme-kilo alma-kilo verme ve kardiovasküler   çalışmalarıyla faaliyet göstermektedir.

Keyifli saatler geçireceğiniz zorlu iş hayatında yıpranan, şehrin karmaşasında yorulan bedeninizi ve ruhunuzu ödüllendirmek için. yepyeni bir spor mekanı


     
Spor Merkezimiz Maltepe merkezde olduğundan  ulaşım çok rahattır ,  E.5 karayoluna  5 dakika, sahil yoluna 3 dakika uzaklıktadır.

 

Sporun Faydalar

Spor yapmak, doğru ve yeterli miktarda solunum yapabilme yetisini güçlendirir. Spor sırasında terlenmesi sonucunda vücut toksinlerinden arınır. Spor yaparak yaşlılık etkilerinin çok daha az hissedilir olması sağlanabilir. Spor sonucunda cilde ve saç derisine kan pompalanarak cilt daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazanır. Spor yapan insanların metabolizması daha güçlü olur, daha zor hastalanır ve daha hızlı iyileşme gösterirler. Spor yapan insanın beslenme dengesi de düzelir. Buna istinaden şişmansa kilo verir, zayıfsa kilo alır. Bilinen en sağlıklı kilo alma ve kilo verme yöntemi spordur.

Sporun etkileri sadece fizyolojik değildir. Spor yapan kişiler daha az stres yaşar ve psikolojik olarak rahatlama gösterirler. Spor, denge ve gücü artırır. Bu etkileri ile de günlük hatta fazlasıyla hissedilir faydaları mevcuttur.

 


Fitness

 

       Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"dır. Bir  çok egzersize dayalı bir spordur.

      Diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporların temelidir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur.

    Her amacın antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitness sporunda bir standarttan söz edilemez. Yani, her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmalıdır. 16 yaşında bu Spora baslayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır. 
     Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte 
yapılır.

 

Faydaları
  Fitness sporu vücutta endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu da kişinin

  1. kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar.
  2. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır.
  3. Metobolizmayı hızlandırır.
  4. Enerjiyi arttırır.
  5. Uykuyu düzenler.
  6. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır.
  7. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar.
  8. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski, eskiye kıyasla düşer.
  9. Kalori yakmayı ve vücudun enerji sistemini düzenler.
  10. Cinsel gücü arttırır.

 

Dikkat edilmesi gereken konular
   Antrenmana başlamadan önce risklerini öğrenmek gerekir. Uygun kıyafet giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyulmalıdır. Sakatlanmamak için antreman öncesi streching hareketleriyle adalenin ısınması gerekmektedir. Ağırlık egzersizinde hareketlerin nizami yapılması önemlidir. Yeni başlanıyorsa hafif bir antrenman uygulanmalı zamanla ağırlıklar arttırılmalıdır. Aksi halde yağ yakılması oldukca zorlasir.

 

 


Cardio

Kalp kaslarının ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda vücudun yağ yakma hızını arttıran Kardiovasküler çalışma, aerobik aktivite türlerini içerir. Aerobik egzersizler daha önce belirttiğimiz gibi; yürüyüş ve koşu, ip atlama, yüzme, bisiklet, step, aerobik, paten kayma, kayak vs.dir.

 

Aerobik egzersizde amaç; kalp atım sayısını faydalı atım seviyesine getirmek ve bu ulaşılan noktayı uzun süre korumaktır. Bu da maksimum kalp atım sayınızın %50 ile %85′i arasında kalan alandır. Aerobik egzersizlerin, kalori yakmak ve kilo düşmeyi gerçekleştirmek dışında şu faydaları vardır:    

 

* Kalp ve damar sistemini ve akciğerleri güçlendirir.

* Enerji düzeyini artırmak,

* Psikolojik iyileşme sağlayarak stresten uzaklaştırır.

* Uzun süre yapıldığı takdirde yağsız veya çok az yağ oranına sahip bir kas kitlesi sağlama ve vücut yağı oranını azaltma,  

* Kalori yakmayı sağladığı ve vücudun enerji sistemini düzenlediği için şeker hastaları için de önerilir

* Vücudun forma girmesi özgüveni arttırır

 

Body Building - Vücut geliştirme

Belirli ağırlıklar, alet ve makineler ile bilimsel ve programlı çalışmalar yapmak suretiyle ,kasları ve vücudun çeşitli sistemlerini kuvvetlendirme ve geliştirmeye yarayan, kişiyi her yaşta sağlıklı, zinde ve formda tutarak estetik kazandıran çok yönlü bir spor branşıdır.

Modern vücut geliştirme ise vücut geliştirmenin tanımını bir adım öteye taşıyarak "yaşam biçimidir" diye tanımlar.

Body Building - Vücut geliştirme'nin faydaları

* Kasları mükemmel derecede çalıştırır, kuvvetlendirir, geliştirir ve estetik kazandırır.

* Her yaşta, her yerde, her zaman yapılabildiğinden çalışma olanakları fazla olup, kendi kendine çalışılabilir.

* Hareketsizliği önler.

* Kas yoğunluğunu artırarak metabolik hızı yükselttiğinden vücut yağlarının daha fazla yakılmasına yardımcı olur.

* Kan dolaşımını düzenleyerek, damar ve kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

* Göğüs kafesinin genişlemesine yardımcı olarak daha iyi bir görünüm ve daha sağlıklı solunum kapasitesi kazandırır.

* Kondisyon çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturur ve bütün spor branşlarına temel nitelikler kazandırır.

* Vücut hakimiyeti, denge ve konsantrasyonu artırır.

* Kötü alışkanlıklardan korur veya bırakılmasını sağlar.

* Gelişme çağında boy uzamasına, ileri yaşlarda ise çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

* Duruş bozukluklarını giderme ve herhangi bir kaza sonrası rehabilitasyon çalışmalarına yardımcı olur.

Kilo Alma

Kilo almak için harcadığınızdan daha çok kalori almalısınız. Bunu en iyi yapmanın ve kiloyu kas olarak korumanın yolu, bilimsel esaslara göre hazırlanmış bir “Vücut Geliştirme” programına başlamaktan geçer. Ancak bu şekilde artan ağırlığınızın “YAĞ” değil “KAS” olmasını sağlayabilirsiniz. Beslenirken de kalori alımını yavaşça arttırıp, ilave birkaç öğünle gıda alımınızı takviye etmelisiniz. Bu amaç için üretilmiş kilo kazandırıcı doğal gıda maddelerini de (karbonhidrat ürünleri) kullanabilirsiniz. Yediklerinizin yağ değil, protein ve karbonhidrat olduğundan emin olmalısınız. Kendinize zaman tanıyınız, eğer, yılda 5 - 8 kg. lık kas dokusu kazanabilirseniz bu iyi bir sonuç demektir.


Kilo Verme

Kaç kilo olduğunuzla pek fazla ilgilenmemelisiniz. Esas ilgilenmeniz gereken bu kiloların ne kadarının yağ olduğudur. Spor yaparak kilo vermek istediğinizde, kilo kaybınız kas ve su kaybederek olmamalı ve aldığınız toplam kalori verdiğiniz kaloriden daha az olmalıdır..

Kaslarınızın belirli programlarla çalıştırılarak hem form ve hem de kuvvet kazanmaları, size aynı zamanda günlük yakmanız gereken kalorinin vücut tarafından daha çabuk ve kolay yakılmasını sağlar. Bu amaçla düzenlenen “Vücut Geliştirme” ve “Fitness” programları, sizi amacınıza ulaştıran en bilimsel ve sağlıklı yoldur.